Kto môže tancovať orientálny brušný tanec?

29.11.2023

Orientálnemu brušnému tancu ako hobby sa môžu venovať dievčatá a ženy bez obmedzenia veku, postavy či pohybových daností. Začať s ním nie je nikdy neskoro a pri dodržiavaní správneho držania tela je možné venovať sa tomuto tancu dlhé roky. Pohyby je možné rôzne prispôsobovať a tancuje sa na rôzne druhy hudby - rýchlejšie i pomalšie skladby, modernejšie i tradičnejšie, ...

Tomuto tancu sa môžu smelo venovať deti aj seniorky, ale vzhľadom na rôzne preferencie sú často kurzy pre deti, dospelých a seniorov oddelené - napr. deti obľubujú viac skákania, ale pri seniorkách sú poskoky a otočky len veľmi obmedzene. Možné je i prispôsobovanie jednotlivých tanečných prvkov vzhľadom na rôzne pohybové a zdravotné obmedzenia, napr. pri problémoch s kolenami sa vynechajú poskoky a podrepy, ...

Orientálny tanec tancujú i muži, ale v našich podmienkach je to väčšinou dievčenskou a dámskou záležitosťou.

Orientálny tanec nie je obmedzený typom postavy - môžu sa mu smelo venovať nízke i vysoké ženy, chudé aj plnoštíhle. Každý má navyše isté osobitosti (napr. niekto má dlhšie ruky a iný kratšie) a pohybové danosti (napr. niekto je viac a iný menej ohybný), a tak orientálny tanec nevyzerá na každom rovnako a je to tak normálne.

Hoci orientálny brušný tanec na prvý pohľad vyzerá jednoducho, ale patrí medzi náročnejšie druhy tanca, lebo sa pri ňom tancuje prakticky každou časťou tela. Vystupujúce tanečnice sú pre všetky dievčatá a ženy krásnym vzorom, ale očakávať na prvých lekciách výkony profesionálnej tanečnice je nereálne. Postupne pravidelným tréningom sa však telo každej tanečnice rozhýbe a pohyby sa stanú prirodzenejšie. Náročnejšie tanečné kombinácie a choreografie krásne rozvíjajú okrem telesnej mobility aj cit pre rytmus, koordináciu končatín, orientáciu v priestore, koncentráciu i pamäť. Výsledkom je po každej lekcii lepšia nálada a tanec tak pomáha udržiavať tanečnice stále fit nie len fyzicky, ale i psychicky.

Pri orientálnom tanci nie je potrebný tanečný partner - tancuje sa sólovo alebo v skupinách. Je prirodzené, že vďaka rozhovorom a skupinovým tanečným aktivitám na kurzoch sa rozvíjajú aj sociálne kontakty a priateľstvá. 

V tomto tanci sa podporuje aj improvizácia, hľadanie vlastného osobitého štýlu a rozvíja sa kreativita. Nie je cieľom naučiť sa len sériu pohybov za sebou, ale dáva sa priestor aj pre vlastné vyjadrenie a tvorbu. Aj vďaka tomu je orientálny brušný tanec krásne tanečné umenie, ktorému sa s láskou dá venovať dlhé roky a zároveň v ňom stále objavovať niečo nové. 

Orientálny brušný tanec v našich podmienkach sprostredkúva aj stret s inou kultúrou, resp. kultúrami. Pri spoznávaní rôznych druhov a štýlov orientálneho tanca sa okrem pohybového repertoáru rozširujú tanečniciam obzory aj v spoznávaní iných kultúrnych zvykov a tradícií (napr. pri folklórnych orientálnych tancoch). Tieto aktivity podporujú kultúrnu vnímavosť, toleranciu a otvárajú priestor aj pre ďalšie poznávanie a vzdelávanie.

Kto teda môže tancovať orientálny brušný tanec? Každý, kto má chuť. V súčasnosti je orientálny tanec dostupný online každému a to dokonca z pohodlia domova. Sama som vytvorila niekoľko video lekcií, ktoré sú dostupné aj zadarmo online a dievčatá a ženy z okolia Rožňavy môžu so mnou tancovať aj osobne na kurzoch ORIENT ROŽŇAVA.

POZOR! Na záver predsa len aj upozornenie, pre koho by orientálny tanec nemusel byť vhodný. Napriek tomu, že orientálny tanec je fyzická aktivita, ktorá nie je zvyčajne riziková, v prípade zdravotných obtiaží a problémov sa odporúča pred začatím s týmto tancom konzultácia s lekárom (napr. aj v prípade tehotenstva, onkologických pacientov, gastroenterologických a endokrinologických pacientov, ...). Každá tanečnica vykonáva cvičenia a tancuje na vlastné riziko.

Foto: osobný fotoarchív (Tanečný večer skupiny Amulet, Košice, 2017)

© 2024 Kalila - Orientálna tanečnica.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky