Prečo tancovať orientálny brušný tanec?

30.01.2024

Podobne ako iné tance je orientálny brušný tanec výborná pohybová aktivita vhodná ako hobby pre všetkých, ktorí sa radi hýbu na hudbu a do hudby. Na rozdiel od cvičenia sa každý tanec spája navyše aj s umením, estetikou, výrazom a prežívaním, ... 

Pri každom tanci sa rozvíja aj cit pre rytmus, držanie tela a rovnováha, orientácia v priestore, koordinácia pohybov a pamäť. Toto všetko sú úžasné výhody, ktoré udržujú telo i ducha stále fit v každom veku. Pohyby zväčša nie je možné vykonávať len automaticky, ale potrebná je aj koncentrácia - plne je zapojená aj myseľ, ktorá sa musí venovať jednotlivým pohybom a myseľ sa tak krásne odreaguje od riešenia osobných či pracovných problémov. A orientálny brušný tanec ponúka navyše ešte aj ďalšie prínosy.

Orientálnemu tancu ako hobby sa môžu venovať dievčatá a ženy bez obmedzenia veku, postavy či pohybových daností. Orientálny tanec tancujú i muži, ale v našich podmienkach je to väčšinou dievčenskou a dámskou záležitosťou. Pri orientálnom tanci nie je potrebný tanečný partner, tancuje sa sólovo alebo v skupinách a na kurzoch sa rozvíjajú aj sociálne kontakty a priateľstvá. Niektoré tanečné štýly sú vyslovene individualistické a navyše v kombinácii s online výukou v súkromí domova sa môžu tomuto tancu venovať aj introverti preferujúci samotu.

Pri orientálnom tanci ako pohybovej aktivite sa posilňujú svaly, rozvíja sa pohyblivosť kĺbov a flexibilita tela. Tancuje sa prakticky s každou časťou tela, objavujú sa nepoznané svaly a na lekciách sa učí nie len vedomé ovládanie tela, ale aj elegancia pohybov. Získaná elegancia, ale i konkrétne tanečné prvky, sa zužitkujú aj pri rôznych iných tancoch, či len tak na párty a zábavách. Orientálny brušný tanec má aj množstvo pozitívnych terapeutických účinkov na fyzické i psychické zdravie, z ktorých sa najčastejšie zvyknú uvádzať:

  • pomoc pri zmierňovaní bolestí chrbtice a pri úprave tráviacich problémov, menštruačných a klimakterických problémov,
  • uvoľňovanie napätia v panvovej oblasti, čo môže v niektorých prípadoch pomôcť pri riešení problémov s neplodnosťou,
  • pomoc pri redukcii psychických problémov (napr. posun k zdravému vnímaniu vlastného tela a sebavedomiu, ....),
  • formovanie postavy (vyžaduje si to však viac ako len 1 lekciu za týždeň a spravidla sa to spája aj s úpravou životného štýlu a stravovania).

Orientálny brušný tanec je veľmi pestrý. Obsahuje množstvo štýlov od tradičných až po najmodernejšie formy. Tancovať sa môže v rýchlom i pomalom tempe, precízne i voľne, ... Každý si môže nájsť to svoje pravé orechové. Aj zlepšovanie a zdokonaľovanie sa je prakticky neobmedzené - každá tanečnica neustále posúva hranice svojich možností a stále sa objavujú aj nové poznatky, čo ocenia aj tanečnice prahnúce po vzdelávaní. V tomto tanci sa veľmi podporuje aj improvizácia, hľadanie vlastného osobitého štýlu a rozvíja sa kreativita. Je to krásne tanečné umenie, ktorému sa s láskou dá venovať dlhé roky a zároveň v ňom stále objavovať niečo nové. 

Orientálny tanec v našich podmienkach sprostredkúva aj stret s inou kultúrou, resp. kultúrami, čím podporuje kultúrnu vnímavosť, toleranciu a aj tu otvára priestor pre ďalšie poznávanie a vzdelávanie. Často je inšpiráciou pre cestovanie, či už ohľadne spoznávania koreňov orientálneho tanca, originálnej kultúry alebo sú to cesty za ďalšími tanečnými zážitkami napr. na tanečné festivaly.

Napriek množstvu pozitív sa však jedná o fyzickú aktivitu a pri každej fyzickej aktivite hrozia aj možné zranenia. Viac o obmedzeniach a rizikách bude v ďalšom článku, ale všeobecne je orientálny tanec považovaný za málo rizikovú pohybovú aktivitu, lektorky upozorňujú na náročnosť pohybov a techniku ich vykonania, ale každý tanečník tancuje na vlastné riziko. V prípade zdravotných komplikácií alebo pri tehotenstve je vhodná ešte pred začatím tejto pohybovej aktivity konzultácia s lekárom aj lektorkou.

Na záver je možné zhrnúť, že orientálny brušný tanec je zaujímavou formou pohybovej aktivity, ktorý dokáže priniesť skutočne výnimočné pozitíva. Nemusí byť tou pravou šálkou kávy pre každého, ale určite stojí za vyskúšanie. Vhodné je nájsť lektorku a druh lekcií, ktorý bude vyhovovať práve Vám - niektoré lektorky sa viac zameriavajú na dril správnej techniky, iné na kultúru, ďalšie zas na aktívny pohyb a sú aj lekcie zamerané na prepojenie tanca s meditáciami. Nie všetky kurzy sú rovnaké a za zmienku stojí, že hoci tento tanec na prvý pohľad môže vyzerať jednoducho, je to veľmi komplexný tanec a jeho zvládnutie si vyžaduje čas. Na pódiu vyzerá jednoducho, ale tak vyzerá aj krasokorčuľovanie. Prípadné počiatočné ťažké chvíľky treba brať s nadhľadom a tešiť sa z postupného pokroku, ktorý prichádza s každým tréningom. 

Foto: osobný fotoarchív (Silvester v Dome umenia v Košiciach, 2017)

© 2023 Kalila - Orientálna tanečnica.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky